Разлика помеѓу преработките на „Повреда“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 7 години
* Трет степен Congelatio gangrenosa - [[гангрена]];
 
=== '''Повреди од електрична струја''' ===
''Струен удар''('''electocution''') за да дојде до ова повреда треба [[Електрична струја|електричната струја]] да мине низ организмот. Оштетувањата можат да бидат специфично електрични пратени со [[Мускул|мускулни]] грчеви, застој во дишењето и работата на срцето како и елeктротермични пратени со изгореници од повисок степен.
 
''Удар од гром'' ('''fulguratio''') може на место да го усмрти лицето или пак може да доведе до привидна смрт, зашеметеност или изгореници.
 
=== '''Хемиски повреди''' ===

Прегледник