Разлика помеѓу преработките на „Синус“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 878 бајти ,  пред 7 години
проба на шаблон
с (Робот: Брише sr:Синус (strong connection between (2) mk:Синус and sr:Синус (тригонометрија)))
(проба на шаблон)
 
{{Функција
|name = Синус функција
|image = Sine_one_period.svg
|heading1 = 1
|parity = непарен
|domain = (−∞,∞)<ref group=note name=real>For real (not complex) numbers.</ref>
|codomain = [−1,1]<ref group=note name=real />
|period = 2''π''
|heading2 = 1
|zero = 0
|plusinf =
|minusinf =
|max = ((2''k''&nbsp;+&nbsp;½)''π'',&nbsp;1) <ref group=note name=intk>Променлива ''k'' е [[цел број]]. </ref>
|min = ((2''k''&nbsp;−&nbsp;½)''π'',&nbsp;−1)
|vr1 =
|f1 =
|vr2 =
|f2 =
|vr3 =
|f3 =
|vr4 =
|f4 =
|vr5 =
|f5 =
|heading3 = 1
|asymptote =
|root = ''kπ''
|critical = ''kπ''&nbsp;−&nbsp;π/2
|inflection = ''kπ''
|fixed = 0
|notes = {{reflist|group=note}}
}}
 
<!--Lfahlberg 01.2014: Го создавувам шаблонот па ќе се вратам за самата статија што поскоро -->
 
[[Податотека:Правоаголен триаголник.svg|десно|мини|<math>\sin \alpha = \frac {\textrm{a}} {\textrm{h}} </math><br/>За аголот α, синусот претставува однос меѓу должината на спротивната страна и должината на хипотензата.]]
'''Синусот''' е [[тригонометриска функција]]. Во [[правоаголен триаголник]] синусот на некој агол претставува односот меѓу должината на страната спротивна на него и должината на [[хипотенуза]]та. Графикот на функцијата претставува синусоида.

Прегледник