Гром: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6.609 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 46.217.64.109 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 46.217.64.109 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Грмежните (непогодните) облаци кои што се причина за појава на атмосферските празнења настануваат при нагорни струења на топлиот воздух заситен со водена пареа, со концентрација не помала од 7 gr/kg. Таквите струења настануваат кога доаѓа до голем температурен пад во приземните слоеви на воздухот при истовремено силно загреана земјина површина.
'''Громот''' е звук создаден од [[молња]]. Зависно од карактерот на молњата и растојанието на слушателот, громот може да варира помеѓу остро гласно пукање до долготрајно ниско кркорење. Отскокот на [[притисок]] и [[температура]] од молњата создава брзо проширување на [[воздух]]от, што резултира во [[ударен бран]], кој всушност претставува гром.{{никулец}}
Во такви случаи настанува јако струење на долните слоеви воздух нагоре. Ваквите процеси се карактеристични за раните попладневни часови во пролетните и летните месеци. Непогодни облаци се формираат и при судар на топли и влажни воздушни маси – појава наречена фронт. Образувањето на фронтот е карактеристично за рамничарските предели на земјиштето. Тогаш ладната воздушна струја се пробива под топлата подигајќи ги топлите слоеви воздух нагоре. Топлата воздушна струја тогаш започнува да се движи вертикално нагоре. Фронт може да настане и во зимскиот период – појава карактеристична за приморските крајбрежни области. Во тој случај во топлиот крајбрежен појас по заоѓањето на сонцето доаѓа до струење на воздухот од морето кон копното. Бидејќи тлото е загреано под дејство на сончевите зраци, влажниот морски воздухзапочнува над копното да струи вертикално нагоре.
 
[[Категорија:Метеорологија]]
[[Категорија:Атмосферска термодинамика]]
[[Категорија:Метеоролошко време]]
 
[[ja:雷#雷鳴]]
Како да се заштитиме од гром:
Во град: Доколку е можно, засолнете се во првиот поголем објект кој има громобран или влезете во кола
Во кола: Извадете ја антената ако ја има автомобилот, затворете ги вратите и прозорците, седнете на средината на седиштата и обидувајте се да останете подалеку од каросеријата, педалите и од останатите метални предмети
На планина или на нива: Пред да одите на планина, задолжително проверете ја временската прогноза.
Ако грми, со себе не носете никакви поголеми метални предмети, како што се чадор, секира, мотика, копач, срп и слично. Застанете под некое помало и посуво дрво и имајте на ум дека громот секогаш удира на осамени карпи и осамени дрвја, па избегнувајте такви места.
На рамен терен, во поле: Застанете на најниското место, клекнете, рацете опашајте ги преку нозете или со нив покријте ги ушите, а главата наведнете ја надолу.
Во вода или во чамец: Не влегувајте да пливате ако грми, а ако во вода ве затече невреме, што е можно побргу напуштете ја водата. Ако сте во чамец, а не можете брзо да стигнете до брегот, легнете во чамецот за да бидете на што е можно пониска точка. Не ловете риби додека грми, графитниот стап (трската) може да го привлече громот.
 
 
Како да му помогнеме на лице кое доживеало удар од гром: - Веднаш повикајте брза помош
- Направете процена на ризикот од опасноста од нови удари од гром на истото место, за да не се доведете и вие во опасностда бидете жртва
- Лицето удрено од гром без страв може го допрете, во него нема струја, како што многумина веруваат, и веднаш положете го на земја со главата наназад
- Проверете кои делови од телото на повредениот се зафатени со ударот, проверете дали е при свест, дали дише, дали има пулс
- Доколку забележите дека има проблеми со дишењето и со срцето, едновремено му се прави масажа на срцето и му се дава вештачко дишење
- Ако има повеќе погодени, првин помогнете им на оние што се без свест, на најзагрозените
- Настојувајте што побрзо повредените да ги пренесете во болница.
 
Громот создава температура од 50.000 Целзиусови степени
Атмосферското празнење меѓу облаците и земјата настанува со кратковремени празнења, при кои напонот на електричното празнење достигнува илјадници, па и милиони волти, а јачината на струјата достигнува и до 250.000 ампери. Само за споредба, со струја од 100 ампери може да се заварува, а јачина на струја поголема од 50 милиампери може да предизвика смрт кај човекот. Во громот се развиваат многу високи температури кои достигнуваат и до 50.000 Целзиусови степени, што се дури десетина пати повисоки од оние на површината на сонцето.
 
Седум пати го удирал гром, умрел од саморанување
Во Гинисовата книга е забележан случајот на Американецот Рој Саливан кој седум пати бил удиран од гром, а животот го завршил од прострелна рана со саморанување. Мајорот, пак, Самерфорд од Ванкувер, кого гром го погодил трипати додека бил жив, не го заборавил ни кога умрел, му го погодил и гробот.
143

уредувања

Прегледник