Органски систем: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 52 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
{{Никулец за анатомија}}
 
'''Органски систем''' претставува целина од два или повеќе [[орган|органи]] кои се взаемно [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] (функционално) поврзани. На пример: [[Систем за варење]], [[Циркулаторен систем]], [[Нервен систем]] итн.
* [[Репродуктивен систем]]
 
 
{{Никулец за анатомија}}
[[Категорија:Органски системи|*]]
 

Прегледник