Органски систем: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Робот: Брише zh,pt,eo,is,pl,su,fr,he,es,fi,id,de,ja,bg,io,lt,da,nl,sv (strongly connected to mk:Орган))
сНема опис на уредувањето
'''Органски систем''' претставува целина од два или повеќе [[орган|органи]] кои се взаемно [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] (функционално) поврзани. На пример: [[Систем за варење]], [[Циркулаторен систем]], [[Нервен систем]] итн.
 
== поврзано ==
== Види исто така ==
 
* [[Систем за варење]]
* [[Нервен систем]]
* [[Ендокрин систем]]
* [[Циркулаторен систем]] (крвоток)
* [[Репродуктивен систем]]
 

Прегледник