Разлика помеѓу преработките на „Комска азбука“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 133 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
с
'''Коми-зиријанската''' или само '''комиската азбукаКомската''' е азбука што ја користи јазикот [[коми-зиријански (јазик)|коми]]. Азбуката е базираназаснова на стандардната [[кирилица]] со одредени модификацииизмени приспособени на фонетско-фонолошкиот систем на јазикот.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Коми-зиријанската''' или само '''комиската азбука''' е азбука што ја користи [[коми-зиријански јазик]]. Азбуката е базирана на стандардната [[кирилица]] со одредени модификации приспособени на фонетско-фонолошкиот систем на јазикот.
 
== Азбука ==

Прегледник