Разлика помеѓу преработките на „Лакрос“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 74 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава min:Lacrosse)
{{викифицирање}}
{{внимание}}
{{без извори}}
Лакрос е спорт кој се игра на трева. Лакрос e тимски [[спорт]], со индијанско потекло, кој се игра со помош на мала, цврста, гумена [[топка]] и стап со долга дршка, што се нарекува „крос“ или „лакрос стап“. Врвот на лакрос стапот е врзан со крупна мрежа со намена да ја фати и задржи лакрос топката. При напад, целта на оваа игра е да се постигне поен со шутирање на топката во голот на спротивниот тим, користејќи го притоа лакрос стапот за да се фати, однесе и подаде топката. При одбрана, целта е да се спречи спротивниот тим да даде гол и да им се одземе топката, со помош на стапот, телесниот контакт или позиционирањето. Овој спорт има четири главни типови: машки лакрос, женски лакрос, лакрос на затворено и интеркрос (лакрос без контакт меѓу играчите).
Лакрос (поточно лакрос на затворено) е национален летен спорт на [[Канада]].

Прегледник