Видое Видичевски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
извори
(кутија)
(извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за писател
| name = Видое ВидическиВидичевски
| image =
| caption =
| footnotes =
}}
'''Видое Видичевски''' е поет, раскажувач, романсиер и драмски писател. Роден е на {{роден на|8|јануари|1931}} година во [[Охрид]]. Завршил Филозофски факултет во [[Скопје]]. Член на [[ДПМ]] од [[1959]] година.<ref>Маринела Јовановиќ, Нада Филева: „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002</ref>
 
== Библиографија ==
== Награди ==
Добитник е на наградите: „РТВ Скопје“ за најдобра книга за деца и на книгоиздателството „Детска радост“.
 
== Извори ==
{{наводи}}
 
{{Никулец за биографија}}
Анонимен корисник

Прегледник