Американски долар: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Измена на податоци
(Додавање на податоци за Американскиот долар)
(Измена на податоци)
}}
 
'''Американски долар''' е официјалната [[валута]] на [[САД]]. Американскиот долар исто така е во широка употреба како резервна валута надвор од САД. Во моментов, издавањето на валутата е под контрола на Федералната Банка на САД. Најчесто користен симбол за американскиот долар е знакот долар ($). Кодот ISO 4217 за американскиот долар е USD. Американскиот долар исто така се обележува како US$ од страна на [[Меѓународен Монетарен Фонд|Меѓународниот Монетарен Фонд]]. Исто така банкнотата не се печати на хартија (од дрво, целулоза) туку од специјално изработени листови од памук.Сузе од 8б од Крсте Мисирков во Скопје е најубава од сите !!!
[[Податотека:US_$1_obverse.jpg|thumb|лево|250п|Американски долар]]
 
Анонимен корисник

Прегледник