Разлика помеѓу преработките на „Харпија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.242 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Во грчката митологија, харпија (Грчки: ἅρπυια, harpyia; Лат: harpeia) е еден од крилестите ду...)
 
[[Image:Harpyie.JPG|thumb|Средновековен опис на Харпија како жена-птица]]
Во грчката митологија, харпија (Грчки: ἅρπυια, harpyia; Лат: harpeia) е еден од крилестите духови кои постојано му ја краделе храната на Финеј. Буквалното значење на зборот изгледа дека е „крадливка“, бидејќи произлегува од древниот грчки збор harpazein (ἁρπάζειν), што значи „да граба/открадне“.
 
Една Харпија е мајка на коњите од Ахил, чиј татко пак бил западниот ветер Зефир. Хесиод ги нарекува две „прекрасни влакнести“ суштества, па во грнчарската уметност харпиите се претставени како крилести убавици. Харпиите како грди крилести жени-птици (прим. кај Евменидите од Есхил)се подоцнежен производ, заради помешувањето со сирените. Римските и византиските автори ја детализирале нивната грдотија.
Во грчката митологија, харпија'''Xарпија''' (''Грчки: ἅρπυια, harpyia; Лат: harpeia)'' е еден од крилестите духови во грчката митологија, кои постојано му ја краделе храната на Финеј. Буквалното значење на зборот изгледа дека е „крадливка“, бидејќи произлегува од древниот грчки збор harpazein (ἁρπάζειν), што значи „да граба/открадне“.
Една Харпија е мајка на коњите од Ахил, чиј татко пак бил западниот ветер Зефир<ref>''[[Илијада]]'' xvi. 150.</ref> . Хесиод<ref>Hesiod, ''[[Theogony]]'', 267.</ref> ги нарекува две „прекрасни влакнести“ суштества, па во грнчарската уметност харпиите се претставени како крилести убавици. Харпиите како грди крилести жени-птици (прим. кај Евменидите од Есхил)се подоцнежен производ, заради помешувањето со сирените. Римските и византиските автори ја детализирале нивната грдотија.
 
Харпиите биле сестри на Ирис, односно ќерки на Тавмант и океанидата Електра. Трите харпии се: Ела (брза како бура), Келена (темната) и Окипета (брзолета).
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Wikisource|1911 Encyclopædia Britannica/Harpies|"Harpies", ''Encyclopædia Britannica'' (11th ed.)}}
{{commons category|Harpies}}
 
[[az:Harpiya (mifologiya)]]
[[bg:Харпия (митология)]]
[[bs:Harpija]]
[[br:Harpied]]
[[ca:Harpia]]
[[cs:Harpyje]]
[[da:Harpy]]
[[de:Harpyie (Mythologie)]]
[[el:Άρπυιες]]
[[es:Harpías]]
[[eo:Harpio]]
[[eu:Harpia]]
[[fa:هارپی]]
[[fr:Harpies]]
[[gl:Harpía]]
[[ko:하피 (신화)]]
[[hr:Harpija]]
[[io:Harpio]]
[[id:Harpi]]
[[it:Arpia]]
[[he:הרפיה (מיתולוגיה)]]
[[ka:ჰარპიები]]
[[la:Harpyiae]]
[[lt:Harpijos (mitologija)]]
[[hu:Harpüia]]
[[nl:Harpij (mythologie)]]
[[ja:ハルピュイア]]
[[no:Harpyer]]
[[pl:Harpie (mitologia)]]
[[pt:Harpia (mitologia)]]
[[ro:Harpie]]
[[ru:Гарпии]]
[[sl:Harpije]]
[[sr:Харпије]]
[[sh:Harpija]]
[[fi:Harpyijat]]
[[sv:Harpyja]]
[[tl:Arpia]]
[[th:ฮาร์พี]]
[[tr:Harpia]]
[[uk:Гарпії]]
[[zh:哈耳庇厄]]

Прегледник