Прејди на содржината

Леополд Стоковски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 900 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
Нема опис на уредувањето
[[File:Leopold Stokowski LOC 26447u.jpg|thumb|200px|Фотогарафија на Леополд Стоковски]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''[[Леополд Стоковски]]''' ({{роден во|Лондон}}, {{роден на|18|април|1882}} - {{починал во|Хемшајр}}, {{починал на|14|септември|1977}}), американски диригент од полско потекло, пропагатор на современата музика, еден од најпознатите диригенти во светот.
 
 
[[Категорија:Американски диригенти]]
 
[[bg:Леополд Стоковски]]
[[br:Leopold Stokowski]]
[[ca:Leopold Stokowski]]
[[da:Leopold Stokowski]]
[[de:Leopold Stokowski]]
[[en:Leopold Stokowski]]
[[es:Leopold Stokowski]]
[[eu:Leopold Stokowski]]
[[fa:لئوپولد استوکوفسکی]]
[[fr:Leopold Stokowski]]
[[it:Leopold Stokowski]]
[[he:ליאופולד סטוקובסקי]]
[[ka:ლეოპოლდ სტოკოვსკი]]
[[la:Leopoldus Stokowski]]
[[hu:Leopold Stokowski]]
[[nl:Leopold Stokowski]]
[[ja:レオポルド・ストコフスキー]]
[[pl:Leopold Stokowski]]
[[pt:Leopold Stokowski]]
[[ru:Стоковский, Леопольд]]
[[simple:Leopold Stokowski]]
[[sr:Леополд Стоковски]]
[[fi:Leopold Stokowski]]
[[sv:Leopold Stokowski]]
[[uk:Леопольд Стоковський]]
[[zh:利奥波德·斯托科夫斯基]]