Халоген: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.228 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
'''Халогените елементи''' се хемиските елементи во групата 17 (стар стил: VIIA) од периодниот систем. Се состои од елементите: [[флуор]] (F), [[хлор]] (Cl), [[бром]] (Br), [[јод]] (I), [[астат]] (At), и синтетскиот елемент [[Унунсептиум]] (Uus).
 
== Диатомски халогени молекули ==
{| class="wikitable" style="margin: 1em auto 1em auto"
! халоген || молекула || структура || модел || ''d''(X−X) / pm<br />(гасна фаза) || ''d''(X−X) / pm<br />(цврста фаза)
|-
| <center>[[флуор]]</center> || <center>F<sub>2</sub></center> || <center>[[Image:Difluorine-2D-dimensions.png|45px]]</center> || <center>[[Image:Fluorine-3D-vdW.png|45px]]</center> || <center>143</center> || <center>149</center>
|-
| <center>[[хлор]]</center> || <center>Cl<sub>2</sub></center> || <center>[[Image:Dichlorine-2D-dimensions.png|70px]]</center> || <center>[[Image:Chlorine-3D-vdW.png|63px]]</center> || <center>199</center> || <center>198</center>
|-
| <center>[[бром]]</center> || <center>Br<sub>2</sub></center> || <center>[[Image:Dibromine-2D-dimensions.png|80px]]</center> || <center>[[Image:Bromine-3D-vdW.png|72px]]</center> || <center>228</center> || <center>227</center>
|-
| <center>[[јод]]</center> || <center>I<sub>2</sub></center> || <center>[[Image:Diiodine-2D-dimensions.png|70px]]</center> || <center>[[Image:Iodine-3D-vdW.png|84px]]</center> || <center>266</center> || <center>272</center>
|}
 
[[Категорија:Периоден систем на елементите]]

Прегледник