Разлика помеѓу преработките на „Кључевскаја Сопка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с
[[File:Klyuchevskoi.jpg|thumb|280px|Клучевскаја спокаСопка]]
 
'''Кључевскаја Сопка''' ([[рус.]] ''Ключевская Сопка'') е највисокиот врв и најатрактивниот синџир на вулкани по должината на источната страна на полуостровот [[Камчатка]]. Од неговото создавање пред околу 6.000 години, овој синџир често предизвикувал големи експлозивни ерупции и немало подолги периоди на неактивност. Многубројните конуси и кратери биле создадени во текот на изминатите 3.000 години, во текот на 100 ерупции на вулканските страни. Сепак, најмногу забележани ерупции потекнуваат од кратерот на врвот што е широк 700 м, а кој често го менувал својот облик. Многу ерупции на Кључевскаја Сопка се набљудуваат од вселената.

Прегледник