Разлика помеѓу преработките на „Кашуби“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 166 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: bat-smg:Kašobā)
[[Податотека:Dzewus_w_kaszebsczich_ruchnach.jpg|thumb|right|150px|Кашупска народна носија.]]
'''Кашубите''' се [[народ]] од [[Словени|словенско]] потекло кој живее во областа [[Померанија]] во [[Полска]]. Ги има околу 100.000 луѓе.
 
== Историја ==
Кашубите сметаат себеси за потомци на древноto славeнското племе [[Поморјани]].
 
{{Никулец}}

Прегледник