Повикувачки број: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Брзо додавање категорија Телефонски броеви (со користење на HotCat))
с (Бот: козметички промени)
Специјалните телефонски броеви (за повикување итна медицинска помош, противпожарна служба, полиција и сл.) немаат повикувачки број, туку се повикуваат директно. На пример, за итна медицинска помош - “194“<ref>[http://217.16.70.245/?pBroj=1406&stID=8753&pR=12 Новиот број на Брза помош е 194], ''Утрински весник'', број 1406, понеделник, 16 октомври 2006</ref>, за противпожарна служба - “193“, [[полиција]] - “192“, служба за информации - “188“ итн.
 
== Видете исто така ==
* [[Список на повикувачки броеви на земјите]]
* [[Повикувачки броеви во Македонија]]
 
== Наводи ==
{{Наводи}}
 
[[Категорија:Телефонија]]
 
[[Категорија:Телефонски броеви]]
 
[[als:Telefonvorwahl]]
[[ast:Prefixu telefónicu]]
[[az:Telefon kodu]]
[[bar:Telefonvoawoi]]
[[be-x-old:Тэлефонны код]]
[[bar:Telefonvoawoi]]
[[bg:Телефонен код]]
[[ca:Prefix telefònic]]
[[de:Telefonvorwahl]]
[[en:Telephone numbering plan]]
[[es:Prefijo telefónico]]
[[eo:Telefona antaŭkodo]]
[[es:Prefijo telefónico]]
[[fa:پیش‌شماره]]
[[fify:SuuntanumeroNetnûmer]]
[[fur:Prefìs telefonic]]
[[fy:Netnûmer]]
[[gl:Prefixo telefónico]]
[[hy:Համարակալման հեռախոսային պլան]]
[[he:קידומת טלפון]]
[[hr:Pozivni broj]]
[[hy:Համարակալման հեռախոսային պլան]]
[[id:Kode telepon]]
[[it:Prefisso telefonico]]
[[he:קידומת טלפון]]
[[ja:電話番号計画]]
[[ksh:Vüürwaal]]
[[la:Praefixum telephonicum]]
[[nds:Telefonvörwahl]]
[[nds-nl:Netnummer]]
[[nl:Netnummer]]
[[nds-nl:Netnummer]]
[[ja:電話番号計画]]
[[no:Retningsnummer]]
[[pfl:Voawahl]]
[[nds:Telefonvörwahl]]
[[pl:Numer kierunkowy]]
[[pt:Prefixo telefônico]]
[[ksh:Vüürwaal]]
[[ro:Prefix telefonic]]
[[ru:Телефонный план нумерации]]
[[sq:Kodi telefonik]]
[[scn:Prifissu tilifònicu]]
[[sh:Pozivni broj]]
[[simple:Telephone numbering plan]]
[[sk:Telefónna predvoľba]]
[[sq:Kodi telefonik]]
[[sr:Позивни телефонски број]]
[[sh:Pozivni broj]]
[[su:Kode telepon]]
[[fi:Suuntanumero]]
[[sv:Riktnummer]]
[[udm:Калыккуспо телефон код]]
[[vls:Zonenummer]]
[[zh:电话号码分类计划]]
 
[[Категорија:Телефонија]]
 
[[Категорија:Телефонски броеви]]
170

уредувања

Прегледник