Разлика помеѓу преработките на „Јована (кралица на Шкотска)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
На [[17 јули]] [[1328]] година се омажила за шкотскиот принц [[Давид II (крал на Шкотска)|Давид II]], кога имала само седум години. Во 1329 година починал [[Роберт I (крал на Шкотска)|Роберт I]], по кое Давид станал крал на Шкотска.
 
[[Категорија:Династија Плантагенет]]
[[Категорија:Англиски принцези]]
[[Категорија:Шкотски кралици]]
 
[[de:Johanna von England (1321–1362)]]
[[en:Joan of The Tower]]
[[el:Ιωάννα του Πύργου]]
[[es:Juana de la Torre]]
[[it:Giovanna Plantageneto (1321-1362)]]
[[he:ג'ואן מהמצודה]]
[[nl:Johanna van Engeland (1321-1362)]]
[[ja:ジョーン・オブ・ザ・タワー]]
[[pl:Joanna z Tower]]
[[pt:Joana de Inglaterra]]
[[ru:Джоан Тауэрская]]
[[sv:Joanna av England]]

Прегледник