Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 13 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Џулијан Пол Асанж''' ([[Таунсвил]], [[Австралија]], 3 јули 1971) е австралиски новинар и интернет активистиактивист. Тој е најдобро познат по неговата работа на вебинтернет страницатастраница [[Викиликс]], чиј портпарол и уредник e. Бил студент по физика и математика, а се занимавал и со програмирање.<ref name="timesonline"/>
 
На 16 годинИгодини започнувазапочнал да се занимаваатзанимава со хакерство. Бил уапсен во [[1991]] година за неовластен упад во компјутерски систем. На судењето се изјаснил за виновен по сите точки од обвинението. Поради доброто однесување бил осуден на парична казна од 2100 австралиски долари.
 
Јулијан Асанж во 2002000 година гоја основаосновал сајтстраната [[Викиликс]] и го хостирал на домашен сервер. Од тогаш на [[Викиликс]] има објавено стотици документи поврзани со војните во Ирак и во Авганистан.
 
Од 30 Ноември 2010 година се наоѓа на црвената листа на Интерпол за лица<ref name="nyt"/><ref name="interpol"/> по кои се трага на барањето на Шведска, каде против него започнала, потоа била стопирана, а потоа уште еднаш била започната истрага за наводно силување извршена во текот на летото 2010. На 7 декември Асанж ѝ се предал на лондонската полиција.

Прегледник