Разлика помеѓу преработките на „Сулејман Рушити“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот менува: менаџира -> управувува
с (Бот: Измена категорије Категорија:Македонски албанци)
с (Бот менува: менаџира -> управувува)
Сулејман Рушити , министер за образование и наука, е роден [[22 јануари]] [[1972]] година во [[Гостивар]]. Дипломирал режија на Факултетот за драмски уметности во [[Тирана]], во [[1997]] година. Од [[1998]]-[[2001]] е ангажиран како режисер во Македонска радиотелевизија, а во 2001 и 2002 година бил директор на Театарот на народностите во [[Скопје]].
 
Основач е и директор на театарот Алтернативе, Скопје во периодот од 1998-2002 година. Во [[2002]] година бил еден од основачите на културниот магазин Алтернатива, а во текот на 2002-2003 година е член на бордот на Про хелветиа. Посетувал повеќе обуки од областа на менаџирањеуправување на институциите од културата во странски образовни институции. Рушити зборува [[англиски]], [[германски]], [[српски]] и [[италијански]] јазик.
 
 
941.847

уредувања

Прегледник