Разлика помеѓу преработките на „Српско-бугарска војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: hr:Srpsko-bugarski rat 1885.)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Српско-бугарската војна''' започнува на [[14 ноември]] [[1885]] година, кога кралството [[Србија]], нездоволно од обединувањето на кнежевството Бугарија со автономната област [[Источна Румелија]], и објавува војна на [[Бугарија]]. Војната завршува со пораз на српската армија и нејзино безусловно капитулирање. Победата во војната за Бугарија значи потврдување на суверенитетот над Источна Румелија.
 
941.847

уредувања

Прегледник