Прејди на содржината

Сонг гао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сонг гао
Парчиња сонг гао
ВидЗакуска
Место на потеклоНР Кина
РегионШангај
Главни состојкиОризово брашно, шеќер, вода, зрна од црвен грав

Сонг гао (кинески: 鬆糕, букв.: лабава торта; шангајски: [soŋ ɡɔ]) ― шангајска закуска составена од оризово брашно, шеќер и вода, со зрна од црвен грав (азуки). Џиновски зрна од црвен грав со розова боја со пречник од околу 2,5 см се ставани на врвот на тортата; зрната од црвен грав со конвенционална големина се ставани во тортата. Колачот има и фил од паста од црвен грав. Овој десерт се вари на пареа[1][2] како голема тркалезна торта и потоа се дели на делови за јадење. Мадам Чијанг Кај-шек, која сакала да јаде сонг гао, го наложила Гранд Хотелот во Тајпеј да ја вклучи нејзината верзија на тортата на менито на хотелот, што хотелот продолжува да го нуди до ден-денес.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. McCawley, J.D. (2004). The Eater's Guide to Chinese Characters. University of Chicago Press. стр. 189. ISBN 978-0-226-55592-8. Посетено на 6 февруари 2022.
  2. The Pleasures of Cooking. 1984. Посетено на 6 февруари 2022.