Современ петобој на Летните олимписки игри 2012 – мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Современ петобој на
Летните олимписки игри 2012

Modern pentathlon pictogram.svg
Дисциплини
мажи  жени

Машкото натпреварување во современ петобој на Летните олимписки игри 2012 во Лондон, Велика Британија, се одржа во Копер Бокс Арената (мечување), Центарот за водени спортови (пливање) и во Гриничкиот Парк (јавање и комбинирано) на 11 август, 2012 година.[1]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Современиот петобој вклучува пет дисциплини, кои се одржуваат во еден ден. Форматот на натпреварување бил малку различен од типичниот современ петобој, со две комбинирани дициплини на крајот на натпреварувањето.

  • Мечување: Системот е секој против секого. Натпреварувачот кој прв ке постигне удар е победник. Резултатот бил базиран на процентот на победи.
  • Пливање: Трка на 200 метри краул. Резултатот бил базиран на постигнатото време.
  • Јавање: Натпревари во коњичко скокање. Резултататот бил базиран на казните поради соборени пречки, падови како и поради изминато време.
  • Комбинирано трчање/пукање: Три километарска крос-кантри трка комбинирана со пукање (натпреварувачот мора да погоди 5 мети за 70 секунди) на секој еден километар. Секој натпреварувач има различен старт (базиран од резултатот од претходните три дисциплини) па така првиот што ке стигне на целта го освојува златниот медал.[2]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Сабота, 11 август 2012 08:45 Мечување
Пливање
Јавање
Комбинирано

Резултати[уреди | уреди извор]

Учествувале 36 натпреварувачи.[3]

Место Натпреварвач Мечување
Победи (поени)
Пливање
Време (поени)
Јавање
Резултат (поени)
Пукање+Трчање
Време (поени)
Комбинирано[4]
Време (поени)
Gold medal icon.svg Чешка Давид Свобода (CZE) 26 (1024) 2:04.84 (1304) 77.28 (1132) +16.10 (2468) 5928 (ОР)
Silver medal icon.svg Кина Као Жонгронг (CHN) 25 (1000) 1:58.93 (1376) 74.62 (1080) +21.10 (2448) 5904
Bronze medal icon.svg Унгарија Адам Мароши (HUN) 20 (880) 2:02.08 (1336) 75.94 (1200) +28.80 (2420) 5836
4 Русија Александер Лесун (RUS) 25 (1000) 2:04.29 (1312) 77.61 (1112) +48.91 (2340) 5764
5 Германија Стефен Гебхардт (GER) 20 (880) 2:07.08 (1276) 72.11 (1160) +20.24 (2452) 5756
6 Австрија Томас Даниел (AUT) 17 (808) 2:09.23 (1252) 73.56 (1180) +7.10 (2504) 5744
7 Русија Андреј Моисејев (RUS) 22 (928) 2:02.71 (1328) 70.65 (1140) +48.36 (2340) 5736
8 Литванија Јустинас Киндерис (LTU) 15 (760) 2:04.35 (1308) 72.78 (1140) +2.42 (2524) 5732
9 Италија Рикардо Де Лука (ITA) 16 (784) 2:08.29 (1264) 72.09 (1200) +15.42 (2472) 5720
10 Велика Британија Николас Вудбриџ (GBR) 17 (808) 1:57.32 (1396) 81.22 (1156) +44.74 (2356) 5716
11 Јужна Кореја Јунг Јин-Ва (KOR) 16 (784) 2:00.25 (1360) 70.01 (1160) +40.15 (2372) 5676
12 Унгарија Роберт Каша (HUN) 20 (880) 2:01.59 (1344) 74.57 (1200) +1:10.93 (2252) 5676
13 Велика Британија Самуел Вил (GBR) 17 (808) 2:03.40 (1320) 76.68 (1176) +43.08 (2360) 5664
14 Мексико Оскар Сото Кариљо (MEX) 16 (784) 2:10.98 (1232) 76.38 (1176) +17.50 (2464) 5656
15 Чешка Ондреј Поливка (CZE) 12 (688) 2:02.71 (1328) 76.14 (1136) +9.07 (2500) 5652
16 Белорусија Станислав Жураулиу (BLR) 20 (880) 2:06.80 (1280) 70.07 (1120) +41.18 (2368) 5648
17 Франција Кристофер Пате (FRA) 18 (784) 2:05.99 (1292) 76.38 (1116) +27.04 (2428) 5620
18 Чиле Естебан Бустос (CHI) 15 (760) 2:10.52 (1236) 68.58 (1160) +21.80 (2448) 5604
19 Латвија Денис Черковскис (LAT) 23 (952) 2:10.78 (1232) 91.78 (976) +29.96 (2416) 5576
20 Италија Никола Бенедети (ITA) 17 (808) 2:18.47 (1140) 84.16 (1084) 10:16.92 (2536) 5568
21 Казахстан Рустим Сабирхузин (KAZ) 19 (856) 2:13.21 (1204) 72.42 (1100) +32.65 (2404) 5564
22 Јапонија Шиничи Томи (JPN) 18 (832) 2:01.19 (1348) 88.57 (1088) +1:02.11 (2284) 5552
23 Украина Павло Тимошенко (UKR) 13 (712) 2:08.15 (1264) 69.63 (1140) +31.45 (2408) 5524
24 Полска Шимон Сташкиевич (POL) 14 (736) 2:11.54 (1224) 75.21 (1180) +39.39 (2376) 5516
25 Ирска Артур Ланиган O'Кифе (IRL) 14 (736) 2:02.44 (1332) 85.13 (1120) +51.77 (2328) 5516
26 Германија Штефан Келинер (GER) 16 (784) 2:11.71 (1220) 70.47 (1120) +42.24 (2364) 5488
27 Австралија Ед Фернон (AUS) 14 (736) 2:13.10 (1204) 87.40 (1152) +31.27 (2408) 5480
28 Египет Јасер Хефни (EGY) 17 (808) 2:05.90 (1292) 80.39 (1080) +1:08.61 (2260) 5440
29 Казахстан Павел Илиашенко (KAZ) 15 (760) 2:06.62 (1244) 96.94 (1036) +32.88 (2404) 5432
30 Белорусија Димитриј Мелиах (BLR) 17 (808) 2:03.67 (1316) 78.50 (1028) +1:16.26 (2228) 5380
31 Гватемала Андреј Георге (GUA) 15 (760) 2:13.89 (1196) 77.04 (1112) +58.66 (2300) 5368
32 САД Денис Боушер (USA) 12 (688) 2:05.15 (1300) 81.36 (1076) +1:08.17 (2260) 5324
33 Египет Амро Ел Гезири (EGY) 18 (832) 1:55.70 (1412) 111.42 (856) +1:25.52 (2192) 5292
34 Јужна Кореја Ванг Ву-Јин (KOR) 14 (736) 2:01.14 (1348) 146.83 (736) +1:51.96 (2088) 4908
35 Украина Дмитро Кирпулјански (UKR) 17 (808) 2:04.83 (1304) НЗВ (580) +1:01.88 (2288) 4740
36 Кина Ванг Гуан (CHN) 12 (688) 2:12.13 (1216) НСТ (0) НСТ (0) 1904
  • ОР = Олимписки рекорд НСТ = Не стартувал НЗВ = Не завршил

Наводи[уреди | уреди извор]