Собор на сите македонски Светители

Од Википедија — слободната енциклопедија
Собор на сите македонски Светители
Собор на сите македонски Светители
Фреска на Светите седмочисленици во манастирот "Св. Наум" крај Охрид, кои се дел од многуте Македонски светии
Го празнува(ат)Македонија
Видхристијански
ЗначењеДен на сите Светии кои водат потекло од Македонија
ДатумПрва недела во Октомври
Обичаилитургии

Собор на сите македонски Светители — голем македонски христијански празник, на кој се слави споменот на сите македонски светители. Иако тие си имаат и свои посебни празници, (по еден или повеќе), овој ден е одреден за заедничко сеќавање на сите македонски светители кои во изминатите два милениума на најразлични начини придонеле за афирмацијата на христијанството на овие простори, но и многу пошироко. Се слави првата недела во октомври, односно 18 недели по Педесетницата.[1]

Житие[уреди | уреди извор]

Овој ден е воведен за славење на сите Македонските светители кои се подвизувале на ист начин како и другите од христијанскиот свет. Со македонско потекло постојат некаде над 40 светци. Во Македонија, соборната црква во Битола која се гради и е најголема на Балканот се вика Црква „Собор на сите македонски Светители“. Исто и црквата во Тетово која треба да се изгради во новиот дел на градот го носо името на овој празник. Црквата во Лозана, Швајцарија исто е наречена Црква „Собор на сите македонски Светители“, како и таа во Окленд, Нов Зеланд.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Православен календар
  2. Собор на Сите Македонски Светители во Окланд, Нов Зеланд. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-10-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]