Снајперист (филм од 1993)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Снајперист“
Sniper poster.jpg
Филмскиот плакат
РежисерЛуис Лјоса
ПродуцентРоберт Л. Роузен
Сценарист
Настапуваат
МузикаГари Ченг
КинематографијаБил Батлер
МонтажаМ. Скот Смит
ДистрибутерTriStar Pictures
Премиера23 јануари 1993 (1993-01-23)
Времетраење99 минути
Држава САД
Јазиканглиски, шпански
Бруто заработка$18,994,653[1]

Еден истрел, едно убиство, без исклучоци!

Снајперист е американски акционен трилер филм од 1993 година, во кој главните улоги ги толкуваат Том Беринџер и Били Зејн како снајперисти испратени на мисија во Панама да извршат атентат. Филмот е снимен во Квинсленд, Австралија, и дебитирал на број два во Соединетите Американски Држави. Со него започнал и серијалот филмови Снајперист кој бил проследен со шест продолженија: Снајперист 2, Снајперист 3, Снајперист: Reloaded, Снајперист: Наследство, Снајперистот:Дух стрелец и Снајперистот:Внатрешна безбедност.

Содржина[уреди | уреди извор]

Томас Бекет (Том Беринџер) главниот стрелачки наредник на Маринскиот корпус на САД, искусен снајперист, и неговиот набљудувач Папич (Аден Јанг), се на мисија да го убијат панамскиот водач на бунтовниците во џунглата. По завршувањето на мисијата, нивното извлекување се случило преку ден наместо во текот на ноќта, поради што Папич ќе биде убиен од еден снајперист. Бекет трча назад под оган за да го земе телото на Папич во хеликоптерот со кој ќе бидат извлечени.

Подоцна, Бекет е поврзан со неискусен цивил, Ричард Милер (Били Зејн), за да биде елиминиран генералот на бунтовниците финансиран од колумбискиот нарко дилер. Милер е од SWAT тимот на снајперисти, без искуство во борба или потврдено убиство зад неговото име. Додека е на пат кон местото каде што е испратен на мисија, хеликоптерот на Милер е нападнат од страна на герилците, и неколку членови на екипажот се убиени. Милер не бил во состојба да го елиминира напаѓачот иако го има на нишан; наместо тоа, еден од членовите на екипажот го убива но истовремено и тој умира, така што ко-пилотот смета дека Милер го направил клучниот истрел, со што тој заработил лажна репутација.

На мисијата, Бекет инсистира на отстапување од планот со кој Милер бил дојден. Ова, заедно со фактот дека Милер нема искуство или способност за работа во џунглата, предизвикува тензии меѓу двајцата. Во почетокот, тие се соочуваат со група на Индијанците, кои се согласуваат да ги води минатото на бунтовниците герилци, во замена за услуга: тие мора да се согласат да го елиминираат Ел Сирухано ("Хирургот"), поранешен агент на ЦИА и експерт за тортура кои им помага на бунтовниците. Бекет се согласува да го стори тоа.

Несигурноста на Милер и скептичен во врска со неговото "убиство" од хеликоптерот, Бекет му кажува на Милер да го убие Ел Сирухано со цел да се докаже. Сепак, кога ќе дојде време во реката за пливање, Милер неуспева повторно испраќајќи прво "предупредувачки истрел", проследен со истрел во главата на Ел Сирухано кој тој успева да го избегне. Тоа ги вознемирило герилците кој возвратиле со престрелка, по која еден од Индијанците е убиен. Иако Индијанците директно не ги обвинуваат Бекет или Милер, тие се повлекуваат од понатамошна помош.

На патот до целта, тие сфаќаат дека се следени. Тие дошле во селото Сангре за да се јават кај нивниот информатор, свештеникот Руи, меѓутоа само наоѓаат на мрачна сцена во која се гледа дека тој бил мачен и убиен од страна на луѓето на Алварес пред тие да пристигнат. Бекет шпекулира гласно дека тоа е дело на Ел Сирухано, за да го доведе во прашање кредибилитетот на Милер. Таа ноќ, Бекет го убива нивниот следач - снајперистот кој го уби Папич - правејќи му стапица во која тој го користи Милер како мамка.

Следниот ден двајцата конечно ќе пристигнат во хасиендата на генералот. Додека чекаат нивните цели да се појават, тие ги одредуваат нивните позиции за пукање. Сепак, Милер не се крие многу добро, и е забележан од страна на еден од стражарите кој се обидува да ја искористи приликата на Милер. Бекет го забележал тоа и го убива напаѓачот на Милер, додека Милер го убива Очоа - колубискиот нарко дилер. Бидејќи го спасува животот на Милер наместо да го убие генералот, Бекет инсистира на враќање назад за да ја завршат мисијата. Милер одбива и тоа води до размена на оган меѓу Бекет и Милер. Милер престанува дури кога ќе остане без муниција и се распаѓа ментално веднаш потоа.

Кога бунтовниците ќе ги затворат двајцата, Бекет се обидува да обезбеди покритие оган за Милер. Гледајќи дека се побројни, тој се предава на бунтовниците знаејќи дека Милер се гледа, тој исфрла куршум од комората на неговата пушка. Милер веднаш потоа го зема куршумот кој го исфрлил Бекет.

Кога ноќта се приближува, Милер оди на страната за екстракција, но наместо да се качи на хеликоптерот, тој се упатил во базниот камп, каде што тој го убива генералот Алварес со нож. Тој гледа дека Бекет е малтретиран од страна на Сирухано, кој му го отсече показалецот на десната рака на Бекет. Бекет го забележува Милер во далечината и користи тактика за да го одвлече вниманието на Сирухано давајќи му со устата совети на Милер за да да ги убие двајцата нив со еден истрел. Наместо тоа, Милер се држи до она што Бекет претходно му го кажа "еден истрел, едно убиство" и пука прецизно во главата на Сирухано. Двајцата одат на хеликоптер за екстракција, и Бекет повторно го спасува животот на Милер: користејќи ја левата рака, за да убие снајперист на заседа. Последната сцена ги покажува Бекет и Милер на патот назад дома.

Улоги[уреди | уреди извор]

Том Беринџер
Том Беринџер (Томас Бекет)
Били Зејн
Били Зејн
(Ричард Милер)

Издавање[уреди | уреди извор]

Снајперист бил издаден во 1992 година.[2] Тој дебитирал како број два по заработка во касата на кино благајната[3] на 29 јануари 1993 година, во 1551 сала и отишол до бруто заработка од 18.994.653 $ во САД. Продукцијата TriStar го објавила во ВХС во август 1993 година,[4] Ласердиск во септември 1993 година,[5] и на ДВД во октомври 1998.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sniper“. Box Office Mojo. Посетено на 2014-02-14.
  2. Frook, John Evan (1993-01-05). „B.O. year: First among sequels“. Variety. Посетено на 2014-02-14.
  3. Welkos, Robert W. (1993-02-02). „Weekend Box Office 'Sniper' Takes Aim at 'Aladdin'. Los Angeles Times. Посетено на 2010-11-18.
  4. „New Releases“. Reading Eagle. 1993-07-30. стр. W17. Посетено на 2014-02-14.
  5. Saltzman, Barbara (1993-09-10). „A Compelling Look at Bruce, Brandon Lee“. Los Angeles Times. Посетено на 2014-02-14.
  6. Olson, Karen Torme (1998-10-22). „Oct. 27 Releases (dates Subject To Change)“. Chicago Tribune. Посетено на 2014-02-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]