Словачка Јама (Хрватска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словачка Јама
МестоОточац,  Хрватска
Длабочина-1.320
Должина5.677
Надм. височина1.520
Пристап1

Словачка Јама (-1.320 m) — јама на Велебит, во Хрватска. Се наоѓа на Мали Кук (југоисточен дел на Рожански Кукови),[1] во Националниот парк Северен Велебит.

Историја на истражувањето[уреди | уреди извор]

Јамата била откриена на 28 јули 1995 година за време на експедицијата Велебит '95[2] од двајца словачки спелеолози - Бранислав Шмида и Марсел Грифлик, кои за 9 дена истражување успеале да стигнат до длабочина од 516 m.[3] Забележан е и хоризонтален канал на -350 м, кој е оставен за подоцнежни експедиции. Влезот во пештерата се наоѓа на надморска височина од 1.520 m.[4]

На крајот на експедицијата на словачките пештери '98, мораше да се извади многу опрема од јамата, беше одлучено да се направат две корисни работи: да се извади парче тешка опрема и да се направи вежба. На 8 август 1998 година беа поставени сите приклучоци за спасување до хоризонталниот канал на длабочина од 350 m. Целта на вежбата беше да се тестираат можностите за спасување во услови кога мал број луѓе вршат спасување од голема длабочина.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rozanski Kukovi : Climbing, Hiking & Mountaineering : SummitPost (англиски)
  2. „Slovacka jama“. Архивирано од изворникот на 3 февруари 1999. Посетено на 22 април 2022. Наводот journal бара |journal= (help)
  3. „Slovačka jama, Sjeverni Velebit, Hrvatska“. Архивирано од изворникот на 22. февруари 2014. Посетено на 6 април 2014. Наводот journal бара |journal= (help); Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)
  4. Článek: Slovačka jama (_1.268 m) – 19. najhlbšia priepasť sveta, Velebit '98 05/01/2001 (англиски)
  5. „Slovačka Jama, Mali Kuk, Sjeverni Velebit“. Архивирано од изворникот на 7 април 2014. Посетено на 6 април 2014. Наводот journal бара |journal= (help)