Слободни радикали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Слободни радикали - штетни молекули што ја нарушуваат структурата на здравите ткива во организмот.

Особености[уреди | уреди извор]

Слободните радикали ја нарушуваат структурата на здравите ткива, а кога нивниот број ќе се зголеми, тие го неутрализираат капацитетот на здравиот огранизам при што се јавува т.н. „оксидативен стрес“, којшто ја зголемува веројатноста за појава на разни болести, како: кардиоваскуларни и имунолошки заболувања, катаракта, Алцхајмерова и Паркинсонова болест. Едноличната исхрана, внесувањето алкохол и пушењето придонесува за создавање слободни радикали во организмот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Душан Гољиќ, „Антиоксиданти - Чувари на нашето здравје“, Betty магазин, година IV, број 37, март 2017, стр. 6.