Слободан Горачинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слободан Горачинов
Лични податоци
Полно име Слободан Горачинов
Роден на 20 јануари 1963 (1963-01-20) (56 г.)
Роден во Скопје, СФР Југославија
Позиција Лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Хајдук Белград
Број Тренер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1980–1983 Црвена Ѕвезда 5 (0)
1983–1986 Вардар Скопје 39 (0)
1987–1990 ГАК Грац
1992 ЛУВ Грац
1992–1993 Ваидхофен
Раководител на екипите
1996–1997 Вардар Скопје
Палиќ
2014– Хајдук Белград
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Слободан Горачинов роден на 20 јануари 1963 година е македонски фудбалски тренер и поранешен фудбалер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Скопје[1] Македонија, уште како млад, тој пристигнал во Белград за да игра во младинските категории на тогашниот југословенски гигант Црвена Ѕвезда. По три сезони поминати во Црвена Ѕвезда, тој се вратил во својот роден град, Скопје, и потпишал со ФК Вардар каде што подоцна и станал стандарден играч. По три сезони во Вардар, тој заминал во странство, и потпишал со Грацер АК во австриската бундес лига каде што играл до 1990 година.

По пензионирањето тој станал тренер, на неколку фудбалски клубови, меѓу кој и неговиот поранешен клуб Вардар, во сезоната 1996-97. Во сезоната 2014-15 тој бил тренер на српскиот ФК Хајдук Белград кој настапувал во српската лига на Белград.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Слободан Горачинов at FK Vardar official website, retrieved 9-2-2016
  2. Index page with clubs at Srbijafudbal.net, retrieved 22-6-2015

Надворешни извори[уреди | уреди извор]