Слезова дебелоглавка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слезова дебелоглавка
Carcharodus alceae (2009-07-20) 02.jpg
Дорзален поглед
Латерален поглед.
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Hesperiidae
Род: Carcharodus
Вид: C. alceae
Биномен назив
Carcharodus alceae
(Esper, 1780) [1]
Синоними
  • Papilio alceae Esper, 1780
  • Papilio malvarum Hoffmannsegg, 1804
  • Carcharodus swinhoei wissmanni Warnecke, 1934

Слезовата дебелоглавка (Carcharodus alceae) е пеперутка од семејството на Дебелоглавки. Пеперутката ја има и во Македонија.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Пеперутката е доста честа во јужна и централна Европа, северна Африка, Мала Азија, Средна Азија, Кавказот и Среден Исток.[1][2][3]

Подвидови[уреди | уреди извор]

Подвидови на Слезовата дебелоглавка се:[1]

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Овие чести пеперутки сакаат сушни топли и каменести предели и градини до надморска висина од 1100 метри.[2][4]

Биологија[уреди | уреди извор]

Пеперутката полага јајца на листови од различни видови на слез. Ларвата воглавно се храни со Malva sylvestris, Malva moschata, Althaea officinalis, Lavatera thuringiaca и Hibiscus.[1][5] Пеперутката лета од април до октомври, во зависност од местото. Се хранат со нектар. Во Средна Европа вообичаено имаат две генерации, април до мај и јули.[2][4]

Животен циклус[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Dubi Benyamini Euphorbiaceae – A new host-plant family for Carcharodus alceae Esper, 1780 (Lepidoptera: Hesperiidae) and a discussion on the use of Euphorbiaceae by butterfly larvae (Papilionoidea, Hesperioidea) in the world // Nota lepid.. — Israel, 2005. — Vol. 28, n. 2.- pp. 75–92. - ISSN 0342-7536.
  • Martin Konvicka & Tomas Kadlec How to increase the value of urban areas for butterfly conservation? A lesson from Prague nature reserves and parks - Vol. 108. . pp. 219–229. — ISSN 1210-5759.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]