Слаѓана Тасева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слаѓана Тасева
Родена {{роден на|31|мај|1960
Куманово, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање правник, универзитетски професор
Мајка да
Деца две


Слаѓана Тасева (31 мај 1960 во Куманово) — македонски правник и универзитетски професор.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Професор и директор на Полициската академија и професор и декан на Факултетот за криминалогија и безбедност на Европскиот универзитет во Скопје. Основач и претседател на HBО Транспарентност - нулта корупција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таранеш“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 1468. (2009). Скопје: МАНУ.