Прејди на содржината

Скијачко трчање на Зимските олимписки игри 2010 - штафета 4х5 km за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скијачко трчање на
Зимските олимписки игри 2010
10 km   мажи    
15 km       жени
Потера   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Спринт   мажи   жени
Тимски спринт   мажи   жени
Квалификации


Штафетната трка на 4х5 km во скијачко трчање во машка конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 25 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 11:00 по месно време (UTC-8).

Златниот медал го освои штафетата на Норвешка, за која настапија Вибеке Скофтеруд, Тереза Јохауг, Кристин Стормер Стејра и Марит Бјорген. Со ова злато, Марит Бјорген стана првиот натпреварувач, кои на игрите во Ванкувер освои 3 златни медали.

Освојувачи на медали

[уреди | уреди извор]
Злато Сребро Бронза
Норвешка (2010)

Вибеке Скофтеруд
Тереза Јохауг
Кристин Стормер Стејра
Марит Бјорген

Германија (2010)

Катрин Целе
Еви Захенбахер-Штеле
Мирјам Геснер
Клаудија Ништад

Финска (2010)

Пирјо Муранен
Вирпи Куитунен
Рита-Лиса Ропонен
Ајно-Кајса Саринен

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]