Прејди на содржината

Марит Бјорген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марит Бјорген
Марит Бјорген за време на Светскиот куп во скијачко трчање во Стокхолм во март 2013
Држава Норвешка
Роден21 март 1980(1980-03-21)(44 г.)[1]
Трондхејм, Норвешка
Spouse(s)Фред Боре Љундберг
Скијачки клубРогнес ИЛ
Кариера во Светскиот куп
Сезони18 – (2000–2015, 2016-2018)
Поединечни победи114
Екипни победи30
Поед. подиуми184
Екипни подиуми37
Поед. тргнувања303
Екипни тргнувања44
Вкупно титули4 – (2005, 2006, 2012, 2015)
Титули по дисциплина8 – (3 далечински, 5 спринт)

Марит Бјорген (норвешки: Marit Bjørgen; родена на 21 март 1980 година) е норвешка нордиска скијачка. На вечната листа од Светскиот куп во скијачко трчање таа е рангирана на првото место со 114 победи во поединечна конкуренција. Бјорген е и најуспешната спринтерка во историјата на Светскиот куп во скијачко трчање, со 29 победи. Таа освоила најмногу медали на Зимските олимписки игри во 2010 година; освоила пет медали од кои три златни. Како петкратна учесничка на Олимписки игри, освоила рекордни 15 медали, повеќе од било кој спортист во историјата на Зимските олимписки игри.[2]

На 6 април 2018 година, Бјорген објавила дека се повлекува од натпреварите во скијачко трчање по завршување на сезоната 2017-18. [3] Во мај 2020 година, Бјорген објавила дека ќе се врати на натпреварувањето, со цел да учествува на трката во Васалопет во март 2021 година.[4]

Светски куп[уреди | уреди извор]

Марит Бјорген на почетокот била одлична на спринтерските трки, а со седумте победи во тие трки биле доволни за да го освои второто место во генерален пласман во Светскиот куп во скијачко трчање во сезоната 2003–04. Но, од сезоната 2004-2005, Бјорген станала врвен скијач на долги патеки.

Марит Бјорген во Отепа за време на Светскиот куп во нордиско скијање 2005-06

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Бјорген има осумнаесет златни медали од Светските првенства во нордиско скијање, од кои дванаесет во поединечна конкуренција. Својот прв златен медал на Светските првенства го освоила спринтерската трка во Вал ди Фиеме во 2003 година, каде што исто така освоила сребро во трката 4 × 5 км. Таа освоила три медали во Оберстдорф во 2005 година во 30 км класично, тимски спринт и 4 × 5 км. Таа исто така освоила сребро во 7,5 км + 7,5 км двојна потера и бронза на 10 км слободно на истите игри. На првенството во 2007 година во Сапоро, Бјорген освоила две бронзени медали во екипен спринт (со Астрид Јакобсен) и во 4×5 км. Во Холменколен во 2011 година таа победила на спринтот во поединечна категорија, на 15 км потера, на 10 км класично, и на 4×5 км и освоила сребро на 30 км. На Светското првенство во Вал ди Фием во 2013 година, таа победила на спринтот во поединечна категорија, двоен потера, 4 x 5 км, 30 км и освоила сребро на 10 км слободен стил.

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Марит Бјорген се радува на освоеното злато во спринт на Олимпијадата во 2010 година

На 21-годишна возраст, таа учествувала на Зимските олимписки игри во Солт Лејк Сити 2002 година, каде што освоила сребро во штафетата 4x5 километри. На Зимските олимписки игри 2006 во Торино, освоила сребрен медал на 10 километри слободно и завршила на четвртото место во штафетата 4x5 километри. На Зимските олимписки игри 2010 во Ванкувер, Бјорген освоила пет олимписки медали во сите дисциплини во кои учествувала: златен медал на 15 километри, класичен спринт и штафетна трка 4x5 километри, како и сребрен медал на 30 километри масовен старт и бронзен медал на 15 км.

На Олимписките игри 2014 во Сочи, Русија, освоила три златни медали: 15 километри скиатлон, 30 километри масовен старт и екипен спринт. Со овие три олимписки медали, дотогаш имала освоено вкупно десет медали, со што го израмнила рекордот за најмногу освоени медали на зимските олимписки игри во женска конкуренција, заедно со Стефанија Белмондо и Раиса Сметанина; но од сите три наведени рекордери, Бјорген имала најмногу злата.[5]

На Олимпијадата во Пјонгчанг 2018 година, освоила злато на 30 км класично, 4х5 км штафетната трка, сребро на 15 километри скиатлон и бронза на 10 километри слободно и екипен спринт.

Бјорген учествувала на пет последователни Зимски олимпијади, од Солт Лејк Сити во 2002 година, каде што го освои својот прв сребрен медал, до Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг кога ги освоила последните пет олимписки медали, и со вкупно 15 освоени медали таа има освоенонајмногу медали во историјата на Зимските олимписки игри.[6]

Резултати од скијачко трчање[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

  • 15 медали – (8 златни, 4 сребрени, 3 бронзени)
 година   Возраст   10 км   15 км   Потера   30 км   Спринт   4 × 5 км    Тим 
 спринт 
2002 21 - 50 - 14 - Сребро Н/П
2006 25 Сребро Н/П не заврши - 18 5 4
2010 29 Бронза Н/П Злато Сребро Злато Злато -
2014 33 5 Н/П Злато Злато 11 5 Злато
2018 37 Бронза Н/П Сребро Злато - Злато Бронза

Светски првенства[уреди | уреди извор]

  • 26 медали – (18 златни, 5 сребрени, 3 бронзени)
 година   Возраст   10 км   15 км   Потера   30 км   Спринт   4 × 5 км   Тим 
 спринт 
2001 20 24 - 19 CNX [a] - - Н/П
2003 22 - 24 - - Злато Сребро Н/П
2005 24 Бронза Н/П Сребро Злато 16 Злато Злато
2007 26 22 12 9 10 Бронза Бронза
2009 28 16 Н/П 19 - 9 4 -
2011 30 Злато Н/П Злато Сребро Злато Злато -
2013 32 Сребро Н/П Злато Злато Злато Злато -
2015 34 31 Н/П 6-ти Сребро Злато Злато -
2017 36 Злато Н/П Злато Злато 16 Злато -

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Сезонски титули[уреди | уреди извор]

  • 12 титули – (4 севкупно, 3 далечински трки, 5 спринт)
Сезона
Дисциплина
2003 Спринт
2004 Спринт
2005 Севкупно
Далечински трки
Спринт
2006 Севкупно
Спринт
2012 Севкупно
Далечински трки
2015 Севкупно
Далечински трки
Спринт

Сезонски пласман[уреди | уреди извор]

 Сезона   Возраст  Дисциплина Скијачки турнири
Севкупно Далечински трки Долги патеки Средни патеки Спринт Нордиско Отворање Тур де ски Светски куп
Конечно
2000 20 NC Н/П NC NC Н/П Н/П Н/П
2001 21 53 Н/П Н/П Н/П 48 Н/П Н/П Н/П
2002 22 32 Н/П Н/П Н/П 36 Н/П Н/П Н/П
2003 23 6 Н/П Н/П Н/П Н/П Н/П Н/П
2004 24 2nd 11 Н/П Н/П Н/П Н/П Н/П
2005 25 Н/П Н/П Н/П Н/П Н/П
2006 26 4 Н/П Н/П Н/П Н/П Н/П
2007 27 2nd 4 Н/П Н/П 6 Н/П 2nd Н/П
2008 28 11 6 Н/П Н/П 16 Н/П DNF 6
2009 29 10 9 Н/П Н/П 14 Н/П 10 20
2010 30 2nd 2nd Н/П Н/П 2nd Н/П
2011 31 2nd 2nd Н/П Н/П 4
2012 32 Н/П Н/П 3rd 2nd
2013 33 4 6 Н/П Н/П 7
2014 34 2nd 2nd Н/П Н/П 3rd DNF 2nd
2015 35 Н/П Н/П Н/П
2017 37 5 2nd Н/П Н/П 15 4
2018 38 5 5 Н/П Н/П 26 2nd

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Norway Olympic Team and Media Guide Sochi 2014. Norway: Norwegian Olympic and Paralympic Committee and Confederation of Sports. 2014. стр. 46.
  2. 'Born with skis on': Norway celebrates Winter Olympics medal record“. www.theguardian.com. The Guardian. 2018-02-25. Посетено на 15 March 2018.
  3. „Norwegian Winter Olympics superstar Marit Bjørgen to retire“ (англиски). Local Norway. 6 April 2018. Посетено на 7 April 2018.
  4. Palmer, Dan (28 May 2020). „Bjørgen ends retirement to join skiing club Team Ragde Eiendom“. Inside the Games. Посетено на 28 November 2020.
  5. David Pace (22 February 2014). „Norwegian women back on top at Sochi Olympics“. AP. Yahoo News.
  6. „Winter Olympics: Marit Bjorgen becomes most decorated Winter Olympian as USA win gold“. BBC Sport. 21 February 2018. Посетено на 21 February 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]