Скандинавско друштво за ирански студии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Скандинавското друштво за ирански студии (персиски: انجمنِ ایران‌شناسیِ اسکاندیناوی) е скандинавска асоцијација на научници кои работат во областа на иранските студии со членови не само од скандинавските земји, туку и од балтичките држави и Финска. Целта на Друштвото е да ги спроведе, развива и поддржува иранските студии во сите области на оваа област, особено филологијата и лингвистиката.

Историја[уреди | уреди извор]

Друштвото било основано во Осло во 2010 година на иницијатива на основачкиот претседател Ашк Дахлен.[1]

Програми[уреди | уреди извор]

Друштвото редовно организира академски настани во скандинавските земји со цел промовирање на меѓудисциплинарна студија за иранската цивилизација и знаење за Иран и персискиот јазик од најраните периоди до денес. Првата триенална конференција за ирански студии била одржана во Осло на 30 март 2012 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „- Iranistics Records of Iranian Studies“. Архивирано од изворникот на 2012-03-13. Посетено на 2020-11-21.
  2. - 1st Triennial Conference of the Scandinavian Society for Iranian Studies (Report)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]