Сините Хаваи (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сините Хаваи (англиски: Blue Hawaii) - американски филм од 1961 година, во режија на Норман Таурог, според сценариото на Алан Вајс и Хал Кантер. Главните улоги ги играат: Елвис Пресли, Џоан Блекмен и Анџела Лансбери. Филмот, прв од трите што Елвис Пресли ги снимил на Хаваите, ја освоил наградата на здружението на американските сценаристи за најдобро напишан мјузикл.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

По отслужувањето на воениот рок, Чед Гејтс (го игра Пресли) се враќа на Хаваите, каде им се придружува на другарите и на девојката Мејли (ја игра Блекмен). Тој има обрска да ја следи семејната традиција и да се вработи во претпријатие за овошје, но Чад не мисли така. Затоа, тој ја прифаќа работата на туристички водич во агенцијата на неговата девојка...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]