Синагога на битолчаните

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синагога на битолчаните
קהל קדוש מונאסטירליס
Monastir Synagogue.JPG
Поглед на синагогата
Основни податоци
Местоул. „Сигру“ бр. 35
Солун, Егејска Македонија, Грција
Припадностортодоксен јудаизам
Осветен1927
Духовно-организациски статусактивна
Архитектонски опис
Архитект(и)А. Леви
Архитектонски типсинагога
Завршен1927

Синагога на битолчаните (хебрејски: קהל קדוש מונאסטירליס, грчки: Συναγωγή Μοναστηριωτών) — синагога во Солун, Егејска Македонија, храм на некогашната голема и значајна еврејска заедница во градот.

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот е изграден во 1927 г. од Евреите од Битола и осветен од главниот рабин на Солун, Хаим Рафаил Хабиб.

За време на Втората светска војна, синагогата е спасена бидејќи му е доделна на користење на Црвениот крст. Во јуни 1978 г. објектот настрадал во земјотрес со големи оштетувања. Подоцна е обновена од државата, но во неа се богослужи само за големите празници, а редовните служби се одвиваат во новата синагога на ул. „Цимики“, каде воедно се наоѓаат рабинатот и Еврејскиот музеј.

Поврзано[уреди | уреди извор]