Синагога на битолчаните

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога на битолчаните
קהל קדוש מונאסטירליס
Monastir Synagogue.JPG
Поглед на синагогата
Основни податоци
Местоул. „Сигру“ бр. 35
Солун, Егејска Македонија, Грција
Припадностортодоксен јудаизам
Осветен1927
Духовно-организациски статусактивна
Архитектонски опис
Архитект(и)А. Леви
Архитектонски типсинагога
Завршен1927

Синагога на битолчаните (хебрејски: קהל קדוש מונאסטירליס, грчки: Συναγωγή Μοναστηριωτών) — синагога во Солун, Егејска Македонија, храм на некогашната голема и значајна еврејска заедница во градот.

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот е изграден во 1927 г. од Евреите од Битола и осветен од главниот рабин на Солун, Хаим Рафаил Хабиб.

За време на Втората светска војна, синагогата е спасена бидејќи му е доделна на користење на Црвениот крст. Во јуни 1978 г. објектот настрадал во земјотрес со големи оштетувања. Подоцна е обновена од државата, но во неа се богослужи само за големите празници, а редовните служби се одвиваат во новата синагога на ул. „Цимики“, каде воедно се наоѓаат рабинатот и Еврејскиот музеј.

Поврзано[уреди | уреди извор]