Синагога Шомреи ха-Комос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Шомреи ха-Комос
בית כנסת שומרי החומות
Основни податоци
Место Ерусалим, Израел
Припадност Јудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски тип синагога

Синагогата Шомреи ха-Комос (хебрејски :בית כנסת שומרי החומות) е еврејски храм која се наоѓала во муслиманска населба во стариот дел во Ерусалим, Израел. Оваа синагога била изградена во 1870 година но истата била разрушена во 1938 година.