Синагога Охр ха-Чаим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синагога Охр ха-Чаим
בית הכנסת אור החיים
Jerusalem-01-01-9.jpg
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
ПрипадностЈудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Синагогата Охр ха-Чаим (хебрејски :בית הכנסת אור החיים) е еврејски храм кој се наоѓа во еврејската населба во стариот дел во Ерусалим, Израел. За време на арапско-израелскиот конфликт била затворена, но од 1967 година повторно е отворена за верниците.