Сила (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паркот во зима

Националниот парк Сила (италијански: Parco Nazionale della Sila) е италијански национален парк во Калабрија. Основан е во 1997 година и се тој простира на околу 74.000 хектари. Неговите највисоки планини се планината Боте Дотато (1.928 метри), во Сила Гранде и планината Гариљоне (1.764 метри) во Сила Пикола. Оваа парковска област ги вклучува териториите порано како дел од „Историскиот“ национален парк Калабрија (1968), кој ги заштитува областите со голем еколошки интерес во Сила Пикола, Сила Гранде и Сила Грека.

Во центарот на Калабрија каде се наоѓа Националниот парк Сила, на посетителите им понудува фасцинантно место, кое е полно со прекрасни патеки и возбудливи пејзажи, планини и волшебни долини. Постојат спектакуларни растенија и широк спектар на животни кои живеат слободни таму. Паркот е едно од најзначајните живописни природни чуда, што навистина заслужува максимална заштита. Симболот на паркот е волкот кој е ловен вид со векови и кој го издржал својот опстанок до 1970 година, кога бил воспоставен закон за да се заштити. Националниот парк Сила нуди прекрасни предели кои се менуваат со годишните времиња.[1][2][3][4][5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sila – Welcome to Santa Monica Resort & Village“. Архивирано од изворникот на 2018-01-07. Посетено на 2023-04-10.
  2. „The Sila: A National Park in Calabria not to miss!“. 29 November 2015.
  3. „Special offers, last minute, discounts and promotions Sila National Park“.
  4. „Sila National Park - Mi Terruño“. Архивирано од изворникот на 2016-03-08. Посетено на 2016-03-05.
  5. „The Sila and its extraordinary beauty“. 17 November 2014.
  6. „Sila – Visit Calabria“. Архивирано од изворникот на 2018-01-08. Посетено на 2023-04-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]