Сиера Мадре дел Сур

Координати: 17°55′41″N 100°18′0″W / 17.92806° СГШ; 100.30000° ЗГД / 17.92806; -100.30000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сиера Мадре дел Сур
Сиера Мадре дел Сур на брегот западно од Плаја Азул
Највисока точка
Врв (Серо Нубе)
Надм. вис.3720 м
Координати 17°55′41″N 100°18′0″W / 17.92806° СГШ; 100.30000° ЗГД / 17.92806; -100.30000
Величина
Должина1000 км СЗ x ЈИ[1]
Површина143447 км²
Географија
Сиера Мадре дел Сур на карта

Карта

ЗемјаМексико
ДржавиМичокан, Гуеро, Оахака

Сиера Мадре дел Сурпланински венец во јужниот дел на Мексико, кој се протега на 1.000 километри од јужниот дел на Мичоакан источно преку Гереро, до провлакот Тевантепек во источна Оахака.

Географија[уреди | уреди извор]

Сиера Мадре дел Сур се приклучува на Трансверзалата Еје Волканико (Трансмексикански вулкански појас) од централно Мексико во северна Оахака, но е одделена од овој опсег на запад со долината на Рио Балсас и нејзината притока Рио Тепалкатепец.

Највисоката точка на планините е Серо Нубе, 3.720 метри, во јужниот дел на Оахака, и само еден голем автопат го преминува опсегот помеѓу Акапулко и Мексико Сити.[2]

Иако се одделени од главниот дел на Сиера Мадре дел Сур со длабокиот кањон на долниот дел на Рио Балсас, планините на јужниот дел на Мичоакан околу Колкоман обично се сметаат за дел од Сиера Мадре дел Сур.

Екологија[уреди | уреди извор]

Опсегот е забележан по многу високиот биоразновидност и големиот број ендемски видови.

Екорегионот на борови и дабови шуми Сиера Мадре дел Сур ги зафаќа повисоките опсези на опсегот. Овие шуми се дел од ланецот мезоамерикански борови дабови шуми кои се протегаат од Југозападен Соединетите Држави до Костарика долж американската Кордилера.

Пониските височини на опсегот се опфатени со тропски суви шуми, екорегиони во тропските и суптропските суви широколисни шуми Биом. Сувите шуми во Халиско го заземаат западниот крај на падината на тихоокеанскиот венец. Јужните тихоокеански суви шуми зафаќаат поголем дел од тихоокеанската падина на опсегот, од Мичоакан на запад преку Гереро и Оахака. Во сливот на реката Балсас, северно од Сиера, се наоѓаат сувите шуми на Балсас.

Градот Зумпанго дел Рио во Сиера Мадре дел Сур.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sierra Madre del Sur“. Peakbagger.com. Посетено на 17 March 2013.
  2. Lee Stacy (October 2002). Mexico and the United States. Marshall Cavendish. стр. 754. ISBN 978-0-7614-7402-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]