Сигтунa

Координати: 59°37′N 17°43′E / 59.617° СГШ; 17.717° ИГД / 59.617; 17.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сигтуна
Стора гатан, главната улица
Стора гатан, главната улица
Грб на Сигтуна
CountryШведска
ПокраинаУпланд
ОкрузиСтокхолм (округ)
ОпштинаСигтуна
Површина[1]
 • Вкупна4,57 км2 (176 ми2)
Население (31 December 2010)[1]
 • Вкупно8,444
 • Густина1.849/км2 (4,790/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоOfficial website
Старото градско собрание
Изглед на Сигтуна околу 1700 година. Гравирање од Suecia antiqua et hodierna
Св. Црквата на Марија (Mariakyrkan) е одличен пример за архитектура на Тулна готика во Шведска

Сигтуна (швед. изг. [ˈsɪ̂kːˌtʉːna])[2] е урбано место сместено во Општина Сигтуна, Стокхолмски округ, Шведска со 8.444 жители во 2010 година.[1] Го делат истото име со општината, иако седиштето е во Мерста. Сигтуна од историски причини има статут на историски град и честопати се нарекува стад ”].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010“ (шведски). Statistics Sweden. 14 December 2011. Архивирано од изворникот 10 January 2012. Посетено на 10 January 2012.
  2. Jöran Sahlgren; Gösta Bergman (1979). Svenska ortnamn med uttalsuppgifter (шведски). стр. 21.