Сивиот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


„Сивиот“
Сивиот.jpg
Рекламен постер
РежисерЏо Карнахан
ПродуцентЏулс Дали
Џо Карнахан
Ридли Скот
Мики Лидел
НастапуваатЛијам Несон
МузикаМарк Стреитенфелд
КинематографијаМасанову Такајанаги
МонтажаРоџер бартон
Џејсон Хелман
СтудиоLD Entertainment
Scott Free Productions
Inferno Distribution
ДистрибутерOpen Road Films
Премиера11 декември 2011
Времетраење117 минути
ДржаваСАД
Јазиканглиски
Буџет$25,000,000
Бруто заработка$77,278,331

Сивиот е филм од 2011 година, напишан, продуциран и режиран од Џо Карнахан, а глуми Лиам Несон, Френк Грило и Дермот Мулрони. Филмот е заснован на расказот "Ghost Walker" на Ијан Мекензи Џеферс, кој исто така го напишал сценариото со Карнахан Лијам Несон е предводник на група работници од нафтената бушотина кога нивниот авион ќе се сруши во запуштените делови на Алјаска. Борејќи се со смртоносните повреди и немилосрдното време, преживеаните имаат само неколку денови да побегнат од ледено студеното време и глутницата волци пред да им истече времето.

Објавен во САД на 27 јануари 2012 година, филмот добил пофалби за своите филозофски теми, кинематографија, звучни ефекти и глума, додека дел од дијалогот и завршувањето на филмот биле критикувани; тој заработил 77 милиони долари ширум светот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]