Сен Лоренс (залив)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Заливот Свети Лоренц

Заливот Свети Лоренц е студено море што злужи како врата за влегување во внатрешноста на Северна Америка. Околу 14 милиони литри слатка вода секоја секунда се влева во заливот од реката Свети Лоренц. Главниот прилив на вода во заливот и од него, како и најголем дел од поморскиот сообраќај, минува низ Каботовиот Проток, кој го раздвојува Њуфаундленд од Нова Шкотска на југ. Ледени сандти има од февруари до април и тие претставуваат опасност за бродовите. Длабоките води на овој залив се одлично место за риболов.