Сенусрет III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сенусрет III
Сесострис III, Сенвосрет III
Статуи на Сенусрет III во Британскиот музеј
Фараон на Египет
Владеел1878 – Дашуров Египет 1839 пр.н.е., Дванаесетта династија
ПретходникСенусрет II
НаследникАменемхат III
СопружнициНефертхенут, Хнеметнеферхеѓет II, Итакајт, можеби Меретсегер
ДецаАменемхат III, Кнемет, Менет, Меререт, Сенетсенбетес, Ситхатор (?)
ТаткоСенусрет II
МајкаХнеметнеферхеѓет I
Починал1839 пр.н.е.
Закопан29°49′9″N 31°13′32″E / 29.81917° СГШ; 31.22556° ИГД / 29.81917; 31.22556
СпоменициБухен и Тошка

Сенусрет III или Сесострис III — петти фараон од дванаесеттата династија, кој владеел од околу 1882 до 1842 година.

Меѓу неговите најголеми достигнувања е изградбата на Сенусретовиот канал[1]. Египтолозите веруваат дека тој бил веројатно најмоќниот од владетелите на дванаесеттата династија. Успешните воени кампањи на Сенусрет го вовеле Египет во ера на мир, раст на градовите и економијате. Тој бил еден од ретките владетели кој бил прогласен за божество додека бил уште жив.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. J. H. Breasted, Ancient Records of Egypt, Part One, Chicago 1906, §§642-648
  2. "The Oxford Guide: Essential Guide to Egyptian Mythology", Edited by Donald B. Redford, pp. 85, Berkley, 2003. 978-0-425-19096-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]