Сент Џозеф (Барбадос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сент Џозеф
Парохија
Saint Joseph, Barbados 005.jpg
Парохијата Сент Џозеф на мапата на Барбадос
Парохијата Сент Џозеф на мапата на Барбадос
Координати: 13°12′N 59°32′W / 13.200° СГШ; 59.533° ЗГД / 13.200; -59.533Координати: 13°12′N 59°32′W / 13.200° СГШ; 59.533° ЗГД / 13.200; -59.533
ДржаваБарбадос
Најголем градБатшбеба
Управа
 • ВидПарламентарен систем
 • Пратенички места1
Површина
 • Вкупна26 км2 (10 ми2)
Население (Попис од 2010)
 • Вкупно6.620
 • Густина250/км2 (660/ми2)

Парохијата Свети Џозеф е парохија на Барбадос на источната страна од островот. Во парохијата се наоѓаат две од многуте ботанички градини во државата - Цветната шума и градините Андромеда.

Главен и најголем град во парохијата е Батшеба.

Една од највисоките точки на островот е врвот Чимборазо. Во Сент Џозеф исто така се одржуваат и голем број на натпреварувања во сурфање.

Парохии што граничат со Сент Џозеф[уреди | уреди извор]

Координати: 13°12′N 59°32′W / 13.200° СГШ; 59.533° ЗГД / 13.200; -59.533{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница