Сент Џон (Барбадос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сент Џон
Парохија
EAST COAST VIEW FROM ST. JOHN'S CHURCH - BARBADOS.jpg
Парохијата Сент Џон на мапата на Барбадос
Парохијата Сент Џон на мапата на Барбадос
Координати: 13°10′N 59°29′W / 13.167° СГШ; 59.483° ЗГД / 13.167; -59.483Координати: 13°10′N 59°29′W / 13.167° СГШ; 59.483° ЗГД / 13.167; -59.483
ДржаваБарбадос
Најголем градФор Роудс
Управа
 • ВидПарламентарен систем
 • Пратенички места1
Површина
 • Вкупна34 км2 (13 ми2)
Население (Попис од 2010)
 • Вкупно8.963
 • Густина260/км2 (680/ми2)

Парохијата Сент Џон е парохија на Барбадос на источната страна од островот. Во парохијата се наоѓа едно од средните училишта на островот, The Lodge School.

Во парохијата исто така се наоѓа и црквата Сент Џон, која има неверојатен поглед кон Атланскиот Океан.[1] Во југоисточниот агол, крајбрежјето е свртено кон север наместо кон југ, формирајќи го малиот Консетски Залив.

Основното училиште во парохијата е најстарото училиште на Барбадос, кое е изградено пред повеќе од 100 години.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Една од знаменитостите во парохијата Сент Џон е "Ashford птичјиот парк" кој е птичји и животински храм од околу 80 хектари

Парохии што граничат со Сент Џон[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]