Сент Томас (Барбадос)

Координати: 13°11′N 59°35′W / 13.183° СГШ; 59.583° ЗГД / 13.183; -59.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сент Томас
Парохија
Парохијата Сент Томас на мапата на Барбадос
Парохијата Сент Томас на мапата на Барбадос
Координати: 13°11′N 59°35′W / 13.183° СГШ; 59.583° ЗГД / 13.183; -59.583
ДржаваБарбадос
Најголем градВелчмен Хол
Управа
 • ВидПарламентарен систем
 • Пратенички места1
Површина
 • Вкупна34 км2 (13 ми2)
Население (Попис од 2010)
 • Вкупно14.249
 • Густина420/км2 (1,100/ми2)

Парохијата Сент Томас е парохија на Барбадос, која се наоѓа во средишниот ден на островот. Таа е една од двете континентални парохии (без излез на море), заедно со парохјата Сент Џорџ јужно од неа.

Најголем град во парохијата е градот Велчмен Хол.

Образование[уреди | уреди извор]

Во 1997, Владата на Барбадос, заедно со Министерството за Образование, во обид да создаде простор за зголемување на бројот на ученици во средните училишта, го отворила средното училиште Сент Томас, кое било претходник на училиштето Лестер Вон. До денес средното училиште Лестер Вон е едно од најмладите средни училишта, и едно од технолошки најразвиените училишта на Барбадос.

Интересни места[уреди | уреди извор]

Парохии што граничат со Сент Томас[уреди | уреди извор]