Сент Џорџ (Барбадос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сент Џорџ
Парохија
GunHillEntrance.jpg
Парохијата Сент Џорџ на мапата на Барбадос
Парохијата Сент Џорџ на мапата на Барбадос
Координати: 13°08′N 59°32′W / 13.133° СГШ; 59.533° ЗГД / 13.133; -59.533Координати: 13°08′N 59°32′W / 13.133° СГШ; 59.533° ЗГД / 13.133; -59.533
ДржаваБарбадос
Најголем градГлиб
Управа
 • ВидПарламентарен систем
 • Пратенички места2
Површина
 • Вкупна44 км2 (17 ми2)
Население (Попис од 2010)
 • Вкупно19.767
 • Густина450/км2 (1,200/ми2)

Парохијата Сент Џорџ е парохија која се наоѓа во внатрешноста на островот Барбадос. Таа е една од двете континентални парохии, заедно со парохјата Сент Томас северно од неа.

Парохијата се граничи со дури шест од единаесетте парохии, најмногу од било која друга парохија.

Парохии што граничат со Сент Џорџ[уреди | уреди извор]

Координати: 13°08′N 59°32′W / 13.133° СГШ; 59.533° ЗГД / 13.133; -59.533{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница