Сеинен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пишува „сеинен“ на јапонски.

Сеинен или манга сеинен (јапонски: 青年) — аниме и манга наменети за млади мажи на возраст од 18 години и постари. Манга од овој вид се објавува во посебни списанија за сеинен (публиката ја одредуваат самите издавачи). Во ретки случаи, дело во жанрот сеинен е наменето за категоријата стопанственици помлади од 40 години. Иако е да се каже неодамнешна појава во светот на мангата, списанијата за сеинен сочинувале 37 % од трговиштето од 2007 г.[1][2]

Списанија[уреди | уреди извор]

Список на врвни јапонски списанија за сеинен по тираж во временскиот распон од 1 октомври 2009 до 30 септември 2010 г.[3]

Наслов Тираж
Weekly Young Magazine 807.871
Weekly Young Jump 768.980
Big Comic Original 729.750
Weekly Manga Goraku 500.000
Big Comic 454.000
Comic Kairakuten 350.000
Weekly Morning 340.209
Weekly Manga Sunday (поранешно) 300.000
Business Jump (поранешно) 285.334
Super Jump (поранешно) 277.500
Big Comic Spirits 260.024
Comic Shitsurakuten 250.000
Young Champion 250.000
Comic Ran 207.350
Big Comic Superior 204.125
Manga Action 200.000
Young King 200.000

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brenner, Robin E. Understanding manga and anime. 1997. — С. 13.
  2. „Everything about the Seinen Genre“. Jappleng.
  3. Loo, Egan (January 17, 2011). „2010 Japanese Manga Magazine Circulation Numbers“. Anime News Network. Посетено на July 30, 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]