Сезона на мирот во Париз

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Сезона на мирот во Париз“ (српскохрватски: Сезона мира у Паризу) — филм од 1981 година, режиран од Предраг Голубовиќ. Главните улоги ги играат: Драган Николиќ, Марија Шнајдер, Ален Нури, Предраг Мики Манојловиќ, Ерланд Јозефсон и Алида Вали.[1].

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во Париз, кој не ја изгубил својата поетичност, но сепак доживеал промена на друг начин, еден вљубен пар, Југословен и Французинка, живее со надеж и страв во амбиентот на настаните од нашето време и времето за кое се верува дека претставува минато, а кое сè почесто е препознатливо во современите сцени...

Наводи[уреди | уреди извор]