Седрик Макијади

Од Википедија — слободната енциклопедија
ДР Конго Седрик Макијади
Лични податоци
Полно име Мапуата Седрик Макијади
Роден на 23 февруари 1984(1984-02-23)(40 г.)
Роден во Киншаса, Заир
Висина &100000000000001770000001,77 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Младинска кариера
Либек Либек
Волфсбург Волфсбург
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2008 Волфсбург II Волфсбург II 36 (8)
2004-2009 Волфсбург Волфсбург 48 (4)
2008–2009Дујсбург Дујсбург 33 (16)
2009-2013 Фрајбург Фрајбург 129 (12)
2013-2015 Вердер Бремен Вердер Бремен 48 (1)
2015-2016 Ризеспор Ризеспор 20 (0)
Репрезентација
2007- ДР Конго ДР Конго 22 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

Мапута Седрик Макијади (роден на 23 февруари 1984) — поранешен фудбалер од Демократска Република Конго, играч од средниот ред.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]