Прејди на содржината

Светски ден за борба против ракот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светски ден за борба против ракот
{{{holiday_name}}}
Светски ден за борба против ракот 2017 во Абуџа

Светскиот ден за борба против ракот е меѓународен ден одбележан на 4 февруари со цел да се подигне свеста за ракот и да се поттикне неговата превенција, откривање и лекување. Светскиот ден на ракот е предводен од Унијата за меѓународна контрола на ракот (UICC) за поддршка на целите на Светската декларација за ракот, напишана во 2008 година. Примарната цел на Светскиот ден на ракот е значително да се намалат болестите и смртта предизвикана од рак [1] и е можност да се собере меѓународната заедница за да се стави крај на неправдата на страдањето од рак што може да се спречи.[2] Денот го почитуваат и Обединетите нации.[3]

Светскиот ден за борба против ракот ја [4] подигнува свеста и ја намалува стигмата.[5] Повеќе светски иницијативи се спроведуваат на Светскиот ден за борба против ракот за да се покаже поддршка на заболените од рак. Едно од овие движења е #NoHairSelfie, глобално движење за да учесниците да ги избричат своите глави физички или виртуелно за да покажат симбол на храброст за оние кои се под третман за рак.[6] Сликите на учесниците потоа се споделуваат низ сите друштвени медиуми. Исто така, се случуваат стотици настани низ целиот свет [7] .

Историја[уреди | уреди извор]

Светскиот ден за борба против ракот е воспоставен на 4 февруари 2000 година на Светскиот самит за борба против ракот за новиот милениум, што се одржа во Париз.

Повелбата на Париз против ракот,[8] која беше создадена за унапредување на истражувањето, спречување на ракот, подобрување на услугите на пациентите, исто така вклучуваше и напис за утврдување на годишнината од официјалното потпишување на документот како Светскиот ден за борба против ракот, беше потпишан на Самитот од тогашниот генерал Директор на УНЕСКО, Кшичира Мацура, а потоа и францускиот претседател Жак Ширак во Париз на 4 февруари 2000 година.[9]

Теми на Светскиот ден за борба против ракот[уреди | уреди извор]

Светски ден на ракот 2011 година во Виена

Темата на кампањата 2019-2021 е „Јас сум и јас ќе бидам“. Темата се обидува да се спротивстави на негативниот став и фаталистичкото верување дека ништо не може да се направи против ракот, и наместо тоа промовира како нашите лични постапки можат да бидат моќни и влијателни.[10]

Во 2016 година, Светскиот ден за борба против ракот започна тригодишна кампања под насловот „Можеме. Можам.’’, Што ја истражуваше моќта на колективните и поединечните активности за намалување на влијанието на ракот.[11] Пред 2016 година, темите на кампањата биле „Не надвор од нас“(2015) и „Отфрли на митовите“(2014).

Година Тема
2019 - 2021 година „Јас сум и јас ќе бидам“.[10]
2016 - 2018 година „Ние можеме. Јас можам.“
2015 година Не надвор од нас [12]
2014 година Отфрли ги митовите [13]
2013 година Митови за рак - дознајте ги фактите [14]
2012 година Ајде заедно да направиме нешто [15]
2010-2011 година Ракот може да се спречи [16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „World Cancer Day 2013 One-Pager (English)“. UICC. Архивирано од изворникот на 2014-09-02. Посетено на 2 February 2013.
 2. „World Cancer Day“. World Health Organization (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-08-31. Посетено на 2018-09-09.
 3. „International Days“. www.un.org. January 6, 2015.
 4. Szabo, Liz (3 February 2013). „World Cancer Day targets myths, spreads message“. USA Today. Посетено на 4 February 2016.
 5. Gander, Kashmira (4 February 2016). „World Cancer Day: Why is the disease still a taboo?“. The Independent. Посетено на 4 February 2016.
 6. Wheeler, Brad (27 January 2016). „Three international productions, including Scotland's The James Plays, to headline Luminato 2016“. The Globe and Mail. Посетено на 4 February 2016.
 7. „WCD | We Can. I Can“. www.worldcancerday.org (англиски). Посетено на 2018-09-09.
 8. https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000119111
 9. „World Cancer Day: Why the Fourth of February?“. ASCO Connection. March 19, 2012.
 10. 10,0 10,1 „Campaign theme (I am and I will) | World Cancer Day“. www.worldcancerday.org.
 11. „World Cancer Day 2016-2018 | WCD“. www.worldcancerday.org (англиски). Посетено на 2018-09-09.
 12. „World Cancer Day 2015: 'Not Beyond Us' Campaign launched! | UICC“. www.uicc.org (англиски). Посетено на 2018-09-09.
 13. „World Cancer Day 2014: Debunk the myths! | UICC“. www.uicc.org (англиски). Посетено на 2018-09-09.
 14. „» Cancer Myths – Get the Facts on World Cancer Day – 4 Feb 2013 | CANSA – The Cancer Association of South Africa“. www.cansa.org.za (англиски). Посетено на 2018-09-09.
 15. „World Cancer Day: "Stand Up To Cancer!" and End Mesothelioma and other Asbestos-Caused Cancers - ADAO - Asbestos Disease Awareness Organization“. www.asbestosdiseaseawareness.org (англиски). Посетено на 2018-09-09.
 16. „World Cancer Day 2010“. Healthcare-in-Europe.com. 3 February 2010.