Светлана Ишмуратова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светлана Ишмуратова
Медали

Светлана Ишмуратова во Турин 2006
Женски биатлон
Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Златен медал - прво место Турин, 2006 15 км индивидуално
Златен медал - прво место Турин, 2006 4 × 6 км штафета
Бронзен медал – трето место Салт Лејк Сити, 200 4 × 7.5 км штафета
Светски првенства
Златен медал - прво место Хохвилзен, 1998 Тимски настан
Златен медал - прво место Покљука, 2001 4 × 7.5 км штафета
Златен медал - прво место Канти-Мансијск, 2003 4 × 6 км штафета
Златен медал - прво место Хохвилзен, 2005 4 × 6 км штафета
Златен медал - прво место Канти-Мансијск, 2005 Мешана штафета
Сребрен медал – второ место Канти-Мансијск, 2003 12.5 км масовен старт
Сребрен медал – второ место Оберхоф, 2004 4 × 6 км штафета
Бронзен медал – трето место Канти-Мансијск, 2003 10 км трчање

Светлана Ирековна Ишмуратова (руски: Светлана Ирековна Ишмуратова; родена на 20 април 1972) — руска биатлонка. Живее во Чељабинск и по професија е војник.

Ишмуратова го освои златото во индивидуална конкуренција на трката 15 км за жени на Зимските олимписки игри 2006.

Биографија[уреди | уреди извор]

Светлана Ирековна Ишмуратова е родена во Златоуст (област Чељабинск). Нејзиниот татко Ирек Ишмуратов, мајстор во кроскантри скијање, станал нејзин прв тренер. Почнала да учи скијање кога имала пет години, а првиот медал го добила кога била во четвртата форма на спортски колеџ. Светлана добро се снашла на училиште, иако не сакала многу да учи. Отпрвин, таа не размислувала за кариера во спортот и дури планирала да студира медицина. Но, тогаш таа решила да не го напушта својот роден град за да продолжи да учи и да тренира таму. Светлана прво завршила на средното училиште за трговија во Златоуст, а потоа и на Државната академија за физичко образование.

Во 1991 година Ишмуратова станала јуниорски шампион на СССР во индивидуална трка и шампион во тимска сениорска трка. Кон средината на 90те години таа станала силна квалификувана спортистка и влегла во државната репрезентација на Русија, покажувајќи стабилни и добри резултати во сите видови натпреварувања. Но, во 1996 година погрешно била обвинета за допинг и затоа била дисквалификувана за две години (подоцна следело официјалното извинување). Тоа било крајот на нејзината скијачка кариера.

Но, во есента 1996 година Валентин Задонски, тренер од Москва, ѝ понудил на Светлана да тренира со својот тим во биатлон. И за една година Светлана станала шампион на Русија и добила неколку медали на трките на Светското првенство. И покрај нејзините брилијантни резултати, таа била вклучена во Националниот олимписки тим само по неколку успешни трки во Италија, не многу пред Олимписките игри во Нагано. За жал, Светлана се разболела и не учествувала на Зимските игри во 1998 година. Но, во 2002 година во Солт Лејк Сити таа освоила бронзена медалја во штафетата. Покрај тоа, таа има шест титули светски шампион (во летен и зимски биатлон) и многу медали на Светскиот куп. Светлана покажала стабилни резултати во последните пет години, достигнувајќи високи позиции во генералниот пласман на Светскиот куп (10, 7, 11, 11, 12 место). Тренери на Светлана се В. Задонски и А. Брилов. Тие велат дека таа е љубезна и внимателна личност, пријатна млада дама со голема моќ на волја и силен карактер.

Не сака да зборува за спорт во своите интервјуа. Зборува германски јазик и сака да чита книги за време на слободното време. Нејзиниот сон е да има добро семејство и деца. Веројатно ќе работи како тренер откако ќе ја заврши спортската кариера. Нејзината висина е 165 см и нејзината тежина е 57 килограм.

Успеси[уреди | уреди извор]

Извор:[1]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Настан Индивидуално Спринт Трчање Масовен почеток Штафета
САД Салт Лејк Сити, 2002 8 9 15 Н/П Бронза
Италија Турин, 2006 Злато 10 4 12 Злато
* Масовниот почеток за првпат бил додаден во 2006 година.

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Настан Индивидуално Спринт Трчање Масовен почеток Тим Штафета Мешана Штафета
Германија Руфолдинг, 1996 27 Н/П Н/П Н/П
Австрија Хохвилзен, 1998 Н/П Злато Н/П
Финска Контиолахти, 1999 24 28 Н/П Н/П
Норвешка Осло Холмеколен, 2000 54 4 25 9 Н/П Н/П
Словенија Покљука, 2001 15 16 12 Н/П Злато Н/П
Русија Канти-Мансијск, 2003 4 Бронза Сребро Н/П Злато Н/П
Германија Оберхоф, 2004 9 5 ДНФ Н/П Сребро Н/П
Австрија Хохвилзен, 2005 10 11 Н/П Злато Н/П
Русија Канти-Мансијск, 2005 Н/П Злато
* Тимот бил отстранет како настан во 1998 година, а трчањето било додадео во 1997 година со масовното започнување во 1999 година и мешаната штафета во 2005 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]